Ett klassrum med många elever. En elev räcker upp handen

Kontakta oss på Sylteskolan

Kontaktcenter - en väg in

Öppettider

Måndag–fredag: 8:00–16:30

Midsommarafton, 24 juni - stängt. 

Vad kan kontaktcenter hjälpa mig med?

Besök oss

Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan

Sjukanmälan

Sjukanmälan görs via appen TED eller via SMS. 

Här kan du läsa mer om sjukanmälan via SMS! 

Personal f-6

För kontakt med skolans elevhälsoteam sker förmedling genom ditt barns mentor eller rektor.

Personal 7-9

Rektor
Anna Forsberg

Telefonnummer: 0520-49 74 91

Handläggare 7-9 

Anders Lönnqvist

Epost: anders.lonnqvist@trollhattan.se 

Telefonnummer: 0520-49 74 89

Elevhälsa 7-9

Förutom rektorer ingår också följande funktioner i elevhälsoteamet:

Skolpsykolog
Angelica Björklund 
Telefonnummer: 0520-49 79 97

Skolkurator

Socialpedagog

Skolsköterska
Carina Leyon
Telefonnummer: 0520-49 74 93

Specialpedagog
Lena-Mari Klaesson
Telefonnummer: 0701-64 94 75

Specialpedagog

Speciallärare Språk
Janett Larsson 
Telefonnummer: 0520-49 68 86

Studie- och yrkesvägledare
Hamza Alwardi
Telefonnummer: 0520-49 60 72

Skolvärd
Zlatko Arnautovic
E-post: zlatko.arnautovic@trollhattan.se                                                    

Vaktmästare
Kenny Andersson
Telefonnummer: 0520-49 74 92/ 0702-22 74 69
E-post: Kenny.andersson@trollhattan.se 


Arbetslag 1

Telefonnummer: 0520 -  49 60 55

7A

Viktor Weiselius
E-post: viktor.weiselius@trollhattan.se

7B

Ingegerd Apelryd
E-post: ingegerd.apelryd@trollhattan.se

7C

Ulf Martinsson
E-post: ulf.martinsson@trollhattan.se

7D

Christine Youkhanna
E-post: christine.youkhanna@trollhattan.se

Gzim Sylaj

E-post: gzim.sylaj@trollhattan.se

7E

Sarah Hallenberg

Epost: Sarah.hallenberg@trollhattan.se 

8A

Rebecka Brinte
E-post: rebecka.brinte@trollhattan.se

Jörgen Lagergren
E-post: jorgen.lagergren@trollhattan.se

8B

Arianit Zeneli
E-post: arianit.zeneli@trollhattan.se

Masuma Raza Hussain
E-post: masuma.raza.hussain@trollhattan.se

9B

Viviane Lundahl

Epost: viviane.lundahl@trollhattan.se

Roger Gutke

Epost: roger.gutke@trollhattan.se

Språkklass

Brigitte Daher

Epost: brigitte.daher@trollhattan.se

Elevassistent
Johanna Bengtsson
E-post: johanna.bengtsson@trollhattan.se

Elevassistent
Annelie Schagerström
E-post: annelie.schagerstrom@trollhattan.se 

Elevassistent
Taina Hakkarainen
E-post: taina.hakkarainen@trollhattan.se

Khaled Tannous
E-post: khaled.tannous@trollhattan.se

Studiehandledare i Arabiska (Modersmålsenheten)

Rita Roumi

Epost: rita.roumi@trollhattan.se

 

Arbetslag 2

Telefonnummer: 0520 - 49 60 54

9A

Tomas Persson
E-post: tomas.persson@trollhattan.se

Annika Larsson

Epost: annika.larsson@trollhattan.se 

9C

Pernilla Hell

Epost: pernilla.hell@trollhattan.se

Maya Abdallah

Epost: maya.abdallah@trollhattan.se

8C

Andreas Larsson
E-post: andreas.larsson@trollhattan.se

Ros-Marie Kassabian
E-post: ros-marie.kassabian@trollhattan.se

8D

Sara Lindberg

Epost: sara.lindberg@trollhattan.se

Ros-Marie Kassabian
E-post: ros-marie.kassabian@trollhattan.se

9A

Tomas Persson
E-post: tomas.persson@trollhattan.se

Annika Larsson
E-post: annika.larsson@trollhattan.se

9D

Kristina Wreed
E-post: kristina.vred@trollhattan.se

John Fornänger

Epost: john.fornanger@trollhattan.se 

Elevassistent
Johanna Bengtsson
E-post: johanna.bengtsson@trollhattan.se

Elevassistent
Eva Adamson
E-post: eva.adamson@trollhattan.se

Studiehandledare somaliska 

Mohamed Hussein

Epost: mohamed.hussein.ismail@trollhattan.se

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Senast granskad 2022-03-09 av ANGROU