Vi har många bra och fina lekplatser i Trollhättan, men vi har några stycken som vi är lite extra stolta över. Det är våra temalekplatser - där flera av dem har en lokal koppling i sitt tema.
Tivolilekplatsen hittar du i Stadsparken i Trollhättan - tillsammans med Folkets Park, Äventyrsgolf och café, träd, blommor, vattenspel, damm, bäck. Tivolilekplatsen är Trollhättans senaste tillskott av temalekplatser och väl värt både ett och
2016 invigdes Trollhättans andra temalekplats med lokal anknytning: Mackenlekplatsen. Mitt i centrala staden, i Maria Alberts park, har Roy och Rogers mack fått liv på nytt. Mackenlekplatsen väcker nyfikenhet och leklust hos både stora som små.
På Spikön har trollhättesonen Jan Lööfs älskade karaktärer fått en alldeles egen värld. På Skrotnisses lekplats samsas SAAB-flygplanet med båten Balder och Bertil Enstörings hus. Välkommen till en oas för såväl liten som stor och lek i alla former.
Vattenkraftens lekplats ligger i en vacker omgivning mellan älven otämjda brus och kanalens lugna vatten. Vår vattenlek (öppet vår-höst) med pumpar, forsar och slussar och den 15 meter lång valen fylld med lekmöjligheter lockar fram utforskarlusten
Glass Oskars lekplats ligger mitt i centrala staden precis utanför affärshuset Oden. Det är till ytan stadens minsta lekplats men en av de som används flitigast. Lekplatsen är en perfekt som en paus- och mötesplats mitt i centrum.
På Kronogården i kvarteret Skördetröskan ligger den nya lekplatsen med rymdtema. Hit tar man sig lättast via Kronostigen, som är en asfalterad gång- och cykelväg. Om du åker bil, parkerar du lättast vid Kronans fritidsgård.
Vilken är din favoritlekplats? I Trollhättan finns ungefär 80 lekplatser.
Här kan du läsa mer om dem och se var alla lekplatser ligger. Navigera dig genom kartan eller gå in på de olika stadsdelarna i Trollhättan för att hitta lekplatsen du söker.