Vigselförrättare

Här listas de vigselförrättare som finns inom Trollhättan Stad för borgerlig vigsel. Frågor om erforderliga blanketter för vigseln ställs till Skattekontoret, tel 0771-56 75 67.

Person
SekreterareAnnette Hallenberg 0520-49 70 46
Enhet Trollhättans Stad Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan 0520-49 50 00 Kontakta oss

Om du vill diskutera annat datum för vigsel än dokumenterat schema ska kontakt tas med vigselförrättaren direkt:

Gert-Inge Andersson

Telefon mobil: 070-681 79 10
gert-inge.andersson@politiker.trollhattan.se

Carina Lorentzon

Telefon mobil: 070-372 28 54 
carina.lorentzon@politiker.trollhattan.se

Margreth Johnsson

Telefon mobil: 070-59 53 418
margreth.johnsson@politiker.trollhattan.se

Monica Hanson

Stadshuset, 461 83 Trollhättan
Telefon mobil: 070-1642454
monica.hanson@trollhattan.se

Peter Eriksson

Stadshuset, 461 83 Trollhättan
Telefon mobil: 073-164 24 80
peter.eriksson@trollhattan.se

Olov Säfström

Telefon mobil: 070-346 99 71
olle@kenbo.se

Rossanna Dinamarca

Telefon mobil: 072 - 54 14 504
rossanna.dinamarca@gmail.com

Maud Bengtsson

Telefon mobil: 070-6331950
maud.bengtsson@socialdemokraterna.se

Du kan även kontakta

Annette Hallenberg, Administrativa kontoret
Telefon: 0520-49 70 46

Andra förrättare av borgerlig vigsel i Trollhättan

  • Advokatbyrån Hammar, telefon 0520-47 00 60, (Leif Gustafsson och Bengt Erik Sik)

Dessa bokas dock ej genom kommunen!  

Information om vilka som får förrätta borgerliga vigslar i Sverige lämnas av länsstyrelsen på telefon 0521-60 50 00

Relaterad information

Vigseltider

Senast granskad 2019-08-27 av Per Ivarsson