Vigselförrättare

Här listas de vigselförrättare som finns inom Trollhättan Stad för borgerlig vigsel. Frågor om erforderliga blanketter för vigseln ställs till Skattekontoret, tel 0771-56 75 67.

Enhet Trollhättans Stad Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan 0520-49 50 00 Kontakta oss

Om du vill diskutera annan plats för vigsel än i stadshuset ska kontakt tas med vigselförrättaren direkt:

Gert-Inge Andersson

Telefon mobil: 070- 681 79 10
gert-inge.andersson@politiker.trollhattan.se

Carina Lorentzon

Telefon mobil: 076- 144 16 74 
carina.lorentzon@politiker.trollhattan.se

Margreth Johnsson

Telefon mobil: 070- 595 34 18
margreth.johnsson@politiker.trollhattan.se

Monica Hanson

Stadshuset, 461 83 Trollhättan
Telefon mobil: 070- 164 24 54
monica.hanson@trollhattan.se

Peter Eriksson

Stadshuset, 461 83 Trollhättan
Telefon mobil: 073- 164 24 80
peter.eriksson@trollhattan.se

Olov Säfström

Telefon mobil: 070- 346 99 71
olle@kenbo.se

Rossanna Dinamarca

Telefon mobil: 072 - 541 45 04
rossanna.dinamarca@gmail.com

Mats Dahlbom

Stadshuset, 461 83 Trollhättan
Telefon mobil: 073- 084 14 00
mats.dahlbom@trollhattan.se

Amanda Karlsson

Telefon mobil: 073- 348 80 37
amanda.karlsson@trollhattan.se

 

Relaterad information

Information om vilka som får förrätta borgerliga vigslar i Sverige lämnas av Länsstyrelsen. 

Telefonnummer: 010-224 40 00
Länk till Länsstyrelsens hemsida 

Senast granskad 2019-10-29 av Clara Bengtsson