Vigselförrättare

Här listas de vigselförrättare som finns inom Trollhättan Stad för borgerlig vigsel. Frågor om erforderliga blanketter för vigseln ställs till Skattekontoret, tel 0771-56 75 67.

Kontaktcenter - en väg in

Öppettider

Måndag–fredag: 8:00–16:30

Vad kan kontaktcenter hjälpa mig med?

Besök oss

Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan

Om du vill diskutera annan plats för vigsel än i stadshuset ska kontakt tas med vigselförrättaren direkt:

Agnetha Andersson

Telefon mobil: 072- 361 52 51
agnetha.andersson@politiker.trollhattan.se

Amanda Karlsson

Telefon mobil: 073 - 348 80 37
amanda.karlsson@trollhattan.se

Carina Lorentzon

Telefon mobil: 076- 144 16 74 
carina.lorentzon@politiker.trollhattan.se

Gert-Inge Andersson

Telefon mobil: 070- 681 79 10
gert-inge.andersson@politiker.trollhattan.se

Lina Fryk Granat

Telefon mobil: 0707-59 04 33
lina.fryk.granat@politiker.trollhattan.se

Monica Hanson

Stadshuset, 461 83 Trollhättan
Telefon mobil: 070- 164 24 54
monica.hanson@trollhattan.se

Peter Eriksson

peter.eriksson@trollhattan.se

Tony Georgiou

Telefon mobil: 076- 809 18 60
tony.georgiou@politiker.trollhattan.se

 

Relaterad information

Information om vilka som får förrätta borgerliga vigslar i Sverige lämnas av Länsstyrelsen. 

Telefonnummer: 010-224 40 00
Länk till Länsstyrelsens hemsida 

Senast granskad 2023-01-20 av LINHER