Lyssna
Skulptur i aluminium av konstnären Lena Flodman föreställande en pojke med skepparmössa står på en stor sjöstjärna framför Kronan Kulturhus

Konst i hela Trollhättan

Offentliga konstverk runt om i Trollhättans Stad.

Kontaktcenter - en väg in

Öppettider

Helgfria vardagar, måndag–fredag: 8:00–16:30

Vad kan kontaktcenter hjälpa mig med?

Besök oss

Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan
Vi vill att konsten ska vara en naturlig del av människors vardag i hela Trollhättan. Därför placerar vi verk från stadens konstsamling i våra verksamheter och satsar på offentlig konst vid nybyggnationer och renoveringar. På så sätt kan fler möta konst som inspirerar, väcker tankar och skapar trivsel i de miljöer där vi lever, arbetar och möts.
 
 
Skulptur i aluminium föreställande en pojke med skepparmössa står på en stor sjöstjärna framför Kronan Kulturhus

Sjöstjärne-Pojken

Sjöstjärne-Pojken utanför Kronan Kulturhus på den största sjöstjärnan han lyckats rädda med kärlek, hopp och mod.

Konstverk i olja på formsågat trä föreställande trädstammar och ungdomar av konstnären Amanda Karlsson

Vag terräng

Konstverket Vag terräng skapades av Amanda Karlsson i samband med bygget av Sjuntorps fritidsgård Flundregården.

Skylt där det står kärlek.

Kärlek

På tre platser runt om i Trollhättan finns konstverk att beskåda, och de har ett tydligt budskap, KÄRLEK!

Stenskulptur på grusytan, låg lamellhusi bakgrunden

Dagdrömmarens plats

Som ett blad, ett berg, ett rum och ett landskap samtidigt, så beskriver konstnären Monica Funck sitt konstverk på Kronogårds torg.

Två barn sitter på en låg maskformad skulptur

Daggelina i Sjuntorp

Lek med konsten i Sjuntorp. På lekplatsen i kvarteret Bandgrinden slingrar sig skulpturen Daggelina fram.

Kvadratisk stor stenskulptur med ek i höstfärger i bakgrunden.

Benämningen

Konstverket Benämningen av Asbjørn Andresen hittar du på Kronogården, ekdungen vid rondellen.

Mur med fastmonterade bollar i olika färger

Heaven is the source of light

Heaven is the source of the light av Torbjörn Limé pryder järnvägsundergången på Skrällebergsvägen.

Konstverk format som en kråka i stål.

Kråkan

Kråkan, som är ritad av Elisabeth Carlsson och sedan producerad i stål, vakar över stadsdelen Strömslund som populärt brukar kallas ”Kråkestan”.

En stor metallskulptur med tallar i bakgrunden.

Kungen och Drottningen

Konstverk i smidesjärn av Gustav "Kulo" Green, placerad bakom Swedenborg.

Figurer på en glasvägg

Väggutsmyckning, järnsmide

År 1996 invigdes gångbron till Nils Ericsonsgymnasiet över Gärdhemsvägen. ”PK” utformade bron och konstverket som löper längs hela östsidan och som speglar Trollhättans historia.

Konstverk i metall formade som flygplan, vattenhjul och bilar, placerade på en gul träfasad.

Utsmyckning Parkhallen

Parkhallen i Folkets Park har en fasadutsmyckning utförd år 1986-89 i stål som visar den industriella utvecklingen.

Relaterad information

Upptäcker du klotter eller skadegörelse på något konstverk? Hjälp oss genom att göra en felanmälan

Senast granskad 2026-09-14 av DAVSJO