Lyssna

Drottninggatan vid Oden rustas upp

Under våren 2025 ska Drottninggatan i höjd med Oden göras om. Projektet syftar till att förbättra framkomligheten och trafiksäkerheten för både gående och cyklister, samtidigt som gatumiljön ska bli mer trivsam. Vecka 14 är det projektstart.

Kontaktcenter - en väg in

Öppettider

Helgfria vardagar, måndag–fredag: 8:00–16:30

Vad kan kontaktcenter hjälpa mig med?

Besök oss

Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan
 


Status i projektet
Byggstart vecka 14 och arbetet beräknas pågå under cirka 4 veckor.

 


Trafikstörningar
Arbetet påverkar framkomligheten under byggtiden. Busskörfältet tas i anspråk och trafiksäkerhetsåtgärder införs för att sänka hastigheten.

 

Om projektet

 
 

Bakgrund

Drottninggatan, i höjd med Oden, är en central plats där många människor rör sig dagligen. För att förbättra framkomlighet, trafiksäkerhet och trivsel i området genomförs nu en upprustning. Projektet syftar till att skapa en tryggare, mer tillgänglig och grönare stadsmiljö för gående och cyklister.

Målsättning med projektet

Målet är att göra Drottninggatan till en mer trivsam plats där människor vill vistas. Genom bättre infrastruktur och ny grönska blir gatumiljön både säkrare och mer välkomnande.

 

Det här ska göras

 
  • Korttidsparkering anläggs i nuvarande busskörfält

  • Nya planteringar för ökad biologisk mångfald och dagvattenhantering

  • Vägportalen tas bort och ersätts med ny skyltning vid sidan av gatan

  • Återbruk av material, bland annat granit och vägportal

Satsningen är en del av Trollhättans stads övergripande arbete med att skapa en attraktiv, trygg och hållbar stadskärna. Ytterligare utveckling av platsen planeras framöver, bland annat i form av flyttat övergångsställe och fler cykelparkeringar vid Magasinsgatan, för att stärka kopplingen mellan Högskolan Väst, Macken-lekplatsen och vidare mot Drottninggatan och Kungsgatan.

 

Senast granskad 2025-03-26 av JOSÅKEBEN