Lyssna
Petra Malm Petra Malm, som bland annat varit programledare för Robinson och Elitstyrkans hemligheter, inspirerade tjejer i Trollhättan den 17 november.

Petra Malm inspirerade tjejer i Trollhättan

17 november besökte tv-profilen Petra Malm Innovatum Science Center och inspirerade 273 tjejer om mod, självförtroende och att våga följa sin egen väg.

Publicerad:

Kontaktcenter - en väg in

Öppettider

Helgfria vardagar, måndag–fredag: 8:00–16:30

Vad kan kontaktcenter hjälpa mig med?

Besök oss

Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan

Föreläsningen med Petra Malm riktade sig till tjejer i åldern 14-18 år och genomfördes tack vare 17-åriga Janni Molius som sökt ungdomspengen.
– Hon är en väldigt stor förebild för mig, dels för att hon är kvinna i ett mansdominerat yrke. Och dels för att hon vågar ta plats, och kämpar i med- och motgångar. Det är helt fantastiskt att få träffa henne och roligt att så många är intresserade att komma hit för den här kvällen, säger Janni Molius.

Make it happen - ungdomspengen

För att möjliggöra evenemang både för och av unga har Trollhättans stad något som kallas "Make it happen - Ungdomspengen". Det riktar sig till personer i åldern 12-25 år som vill anordna ett kultur- eller fritidsevenemang.

Make it happen - Ungdomspengen

 
Två personer på scen inför publik.
Publik.
Senast granskad 2025-11-18 av JONHJO