Nya LSS-boenden snart klara för inflytt
I Alingsåker och Lärketorpet börjar två nya LSS-boenden ta form. Bakom byggstaketen växer framtida hem fram för personer med beslut om bostad med särskild service.
– Behovet av fler platser är stort och det är ju något speciellt att kunna erbjuda helt nybyggda boenden. Både inomhusmiljöerna och utemiljöerna blir väldigt fina, säger Veronica Fransson, verksamhetschef på omsorgsförvaltningen.
Publicerad:
Förra veckan besökte representanter från omsorgsförvaltningen, omsorgsföretaget Unika och bostadsbolaget Eidar byggarbetsplatserna för att följa arbetet inför den planerade verksamhetsstarten under hösten 2026. Boendena byggs för personer som har beslut om bostad med särskild service enligt LSS och är en del av Trollhättans stads arbete för att möta det växande behovet av anpassade boenden med stöd och service.
Omsorgstagarens behov står i centrum
Totalt skapas 14 nya platser. I Alingsåker byggs en gruppbostad med sex platser och i Lärketorpet en servicebostad med åtta platser. Målet är att fler personer som väntar på en boendeplacering inom LSS ska kunna erbjudas ett boende i Trollhättan.
Boendena utformas med fokus på trygghet, självständighet och delaktighet i vardagen. Lägenheter och gemensamma ytor anpassas för att skapa en bra och långsiktigt hållbar boendemiljö för de personer som ska flytta in.
– Det här är en viktig investering i både människors vardag och i framtidens välfärd, säger Nettan Larsson, omsorgsnämndens ordförande.
Unika sköter den dagliga driften
”Unika” är namnet på företaget som är upphandlad för att driva verksamheterna på uppdrag av Trollhättans Stad när boendena står klara. Läs tidigare notis: Avtal klart - Unika får uppdraget att driva nya LSS-bostäder i Alingsåker och Lärketorpet - Trollhättans stad
– Så vitt jag vet är det första gången i Trollhättans historia som en privat utförare ska sköta den dagliga driften av verksamheten. Det är ett nytt och spännande samarbete med Unika, fortsätter Veronica.
Under studiebesöket fick alla möjlighet att se hur lokalerna växer fram och prata om hur verksamheterna ska utformas inför öppningen nästa år.
– Det känns positivt att få följa arbetet på plats och se hur boendena börjar ta form. Nu fortsätter planeringen och målet är att starta igång verksamheten under hösten 2026, säger Anita Holt verksamhetschef Unika och den som blir ansvarig för driften av bostäderna.
Faktaruta
- Trollhättans stad är huvudansvarig för verksamheten
- Driften sköts av Unika
- Fastigheterna byggs av Eidar tillsammans med byggentreprenören Bygg i Lidköping
- Alingsåker är en gruppbostad med sex platser
- Lärketorpet är en servicebostad med åtta platser


