
Gott betyg för Trollhättan i SCB:s medborgarundersökning
Trollhättan är en bra plats att leva på, och kommunens verksamheter sköts på ett bra sätt. Det är några av resultaten i Statistiska centralbyråns (SCB) årliga medborgarundersökning som genomförts i Trollhättan.
Trollhättans stads kvalitetschef Ann-Christine Apelman ser flera positiva trender i materialet, men betonar samtidigt att resultaten bör tolkas med försiktighet.
–Undersökningen ger oss värdefull information, men vi måste vara medvetna om att det är ungefär 400 personer som svarat på undersökningen. Det innebär att resultaten inte nödvändigtvis speglar hela befolkningens åsikter, utan snarare dem som valt att svara på enkäten. Därför är det viktigt att vi jämför resultaten med andra underlag och undersökningar för att få en mer heltäckande bild av vad invånarna i Trollhättan tycker, säger Ann-Christine Apelman.
Kommunstyrelsens ordförande Peter Eriksson (M) framhåller invånarnas bidrag i undersökningen:
– Vi är tacksamma för de invånare som tagit sig tid att svara. Deras input hjälper oss att utveckla kommunen på ett sätt som är relevant för dem som bor här. Det är roligt att se att de som svarat på undersökningen tycker att Trollhättan är en bra plats att leva på och verka i, säger han.
Trygghet ett prioriterat område
Ett område där Trollhättan ligger under snittet är den upplevda tryggheten på kvällar och nätter.
– Det här är ett område vi prioriterar och arbetar hårt med på flera sätt. Vi genomförde en trygghetsundersökning under våren 2024 och det har gett oss en bra grund att utgå ifrån när vi planerar åtgärder för att öka tryggheten. Exempelvis har vi ett arbete som pågår i samverkan med näringslivet för att minska brottsligheten och öka tryggheten i centrala staden och på Stallbacka. Vi har också med trollhättebornas hjälp kunnat identifiera Hjortmosseparken som en plats där många upplever otrygghet, och det jobbar vi vidare med, säger Peter Eriksson.
Nyckeltal från undersökningen
- 95,6 procent av de som svarat på undersökningen tycker att kommunen är en mycket eller ganska bra plats att bo och leva i.
- 89,7 procent av de som svarat på undersökningen tycker att kommunen sköter sina verksamheter på ett mycket bra eller ganska bra sätt.
- 25,5 procent av de som svarat på undersökningen upplever att man har mycket eller ganska stora möjligheter till insyn och inflytande över kommunens beslut och verksamheter.
- 64,9 procent av de som svarat på undersökningen kan rekommendera andra som inte bor i kommunen att flytta hit.
- Tryggheten under dagtid i bostadsområden är hög (97,6 %), men den upplevda tryggheten kvällstid är lägre (74,4 %) och under rikssnittet.
- Trollhättan upplevs ha fler problem med ordningsstörningar, inbrott och våldsbrott än rikssnittet, men problemen har minskat något jämfört med föregående år.
Om undersökningen
Undersökningen genomfördes med ett urval på 1 208 personer, varav 390 svarade. Det motsvarar en svarsfrekvens på 33 procent. Kommunens resultat jämförs med rikets genomsnitt samt en kommungrupp bestående av kommuner med 50 000–99 000 invånare. Resultatet visar att Trollhättan ligger högre än båda dessa jämförelsegrupper i många kategorier.
Läs hela undersökningen med resultat på webbplatsen kolada.se