Jan Lööf

Orginalillustrationer - och berättelsen om Skrotnisse och Åsaka gubbar

Utställningsperiod 18 april - 5 juni

Jan Lööf är en av våra mest uppskattade tecknare och författare. Han är konstnären bakom älskade favoriter som Sagan om det röda äpplet, Felix och Skrotnisse och hans vänner, berättelser som myllrar av detaljer och upptäckarlust. Jan Lööf föddes i Trollhättan 1940 och likheterna mellan hans teckningar och miljöerna i barndomens Trollhättan är påtagliga. 
I den här utställningen får ni ta del av originalbilder från ett flertal tidlösa barnboksklassiker samt modeller och scenografier som berättar om hur Jan Lööf tillsammans med barndomskamraten Lars-Åke Kylén skapade den unika dockanimationen om Skrotnisse.

Utställningen är producerad i samarbete med Jan Lööf, Kalle och Nina Kylén, Bror Hjorths Hus, Hässleholm Kulturhus och Åsaka-Björke Hembygdsförening.