Förlängd istid för verksamheter i Slättbergshallen

Till hösten kommer det att bli två veckors extra istid för verksamheterna i Slättbergshallens A-hall.

Kontaktcenter - en väg in

Öppettider

Måndag–fredag: 8:00–16:30

Vad kan kontaktcenter hjälpa mig med?

Besök oss

Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan

Gripen Trollhättan BK ansökte i mars om förlängd istid för sin verksamhet kommande säsong. De upplevde brist på möjligheter till träning och idrottande på is och uppgav att A-hallen generellt öppnar senare och stänger tidigare än i ishallarna i många andra kommuner. Till detta kommer att tävlingssäsongen 23-24 börjar tidigare för klubbens lag i Elitserien, vilket skulle innebära att man var tvungen att hyra istid på annan ort.

Man lyfte också fram klubbens verksamhet för barn: Skridsko- och bandykul.

Kommunstyrelsen beslutade att avsätta 215 000 kronor för att bandyklubbens verksamheter i Slättbergshallen ska kunna bedrivas under 2 extra veckor hösten 2023 – och att andra föreningar och allmänhet ska ges möjlighet att ta del av den extra istiden.

Senast granskad 2023-05-12 av PERIVA