Kontaktuppgifter biståndshandläggare

Här hittar du kontaktuppgifter till handläggare på biståndsenheten. Handläggarna nås säkrast under angiven telefontid.

Person
Biståndshandläggare Biståndsenheten 0520-49 50 00 (växel)
Enhet Omsorgsförvaltningen Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan 0520-49 50 00 Omsorgsförvaltningen

Telefontider biståndshandläggare

Mellan den 1 september och den 31 oktober kommer Biståndsenhetens handläggare inte ha någon telefontid. Istället nås Biståndsenheten via Trollhättans Stads växel på 0520 – 49 50 00 under vardagar mellan klockan 09.30–12.00 och 13.00–15.00​.

Sylte, Skoftebyn, Lextorp, Centrum, Tingvalla, Sjuntorp, Upphärad, Skogshöjden, Björndalen, Strömslund

Robin Lindholm, biståndshandläggare
Telefon: 0520 – 49 52 04
E-post: robin.lindholm@trollhattan.se 

Kronogården, Hjortmossen Karlstorp, Egna Hem, Sandhem, Norra Björke/Åsaka

Daniel Karlsson, biståndshandläggare
Telefon: 0520 – 49 70 54
E-post: daniel.I.karlsson@trollhattan.se

Telefontider biståndshandläggare

Mellan den 1 september och den 31 oktober kommer Biståndsenhetens handläggare inte ha någon telefontid. Istället nås Biståndsenheten via Trollhättans Stads växel på 0520 – 49 50 00 under vardagar mellan klockan 09.30–12.00 och 13.00–15.00​.

Personlig assistans

Dag 1 till 15

Erica Håkansson
Telefon: 0520 – 49 58 83
E-post: erica.hakansson@trollhattan.se 

Dag 16 till 31

Malin Nyrén
Telefon: 0520 – 49 78 81
E-post: malin.nyren@trollhattan.se 

Biståndshandläggare LSS, övriga insatser

Hjortmossen, Karlstorp, Sjuntorp, Upphärad, Övriga Kronogården, Björndalen

Helena Ekeroth
Telefon: 0520 – 49 76 92
E-post: helena.ekeroth@trollhattan.se 

Centrum, Egna hem, Sylte, Skoftebyn, Lextorp, Velanda, Strömslund

Anna Brask
Telefon: Telefon: 0520 – 49 79 43
E-post: anna.brask@trollhattan.se 

Stavre, Sandhem, Halvorstorp, Lantmannavägen, Skogshöjden, Åsaka, Norra Björke

Carin Carlberg
Telefon: 0520 – 49 76 99
E-post: carin.carlberg@trollhattan.se 

Telefontider biståndshandläggare

Mellan den 1 september och den 31 oktober kommer Biståndsenhetens handläggare inte ha någon telefontid. Istället nås Biståndsenheten via Trollhättans Stads växel på 0520 – 49 50 00 under vardagar mellan klockan 09.30–12.00 och 13.00–15.00​.

Biståndshandläggare för äldre och handikapp

Centrum norr om Torggatan, Tingvalla, Egna hem, Strömkarlen

Rebecca Jonsson
Telefon: 0520 – 49 79 74
E-post: rebecca.jonsson@trollhattan.se 

Karlstorp, Kronogården

Katarina Rytting
Telefon: 0520 – 49 79 37
E-post: katarina.rytting@trollhattan.se 

Sylte, Skoftebyn, Strömslund, Björndalen, Skogshöjden, Källstorp

Ann-Catrine Westerbäck
Telefon: 0520 – 49 79 41
E-post: ann-catrine.westerback@trollhattan.se 

Dannebacken, Halvorstorp, Sandhem, Stavre

Katarina Isbrand
Telefon: 0520 – 49 69 98
E-post: katarina.isbrand@trollhattan.se

Hjortmossen, Centrum söder om Torggatan, Rådjuret

Caroline Karlsson
Telefon: 0520 – 49 71 58
E-post: caroline.karlsson@trollhattan.se

Lextorp, Velanda, Sjuntorp, Upphärad, Norra Björke, Åsaka, Lagmansered

Petra Karlsson
Telefon: 0520 – 49 79 82
E-post: petra.karlsson@trollhattan.se 

Telefontid biståndshandläggare

Mellan den 1 september och den 31 oktober kommer Biståndsenhetens handläggare inte ha någon telefontid. Istället nås Biståndsenheten via Trollhättans Stads växel på 0520 – 49 50 00 under vardagar mellan klockan 09.30–12.00 och 13.00–15.00​.

Biståndshandläggare färdtjänst och riksfärdtjänst

Egna Hem, Stavre, Halvorstorp, Åsaka, Norra Björke Lagmansered, Lextorp, Gärdhem, Strömslund, Björndalen, Skogshöjden

Pernilla Ingvald
Telefon: 0520 – 49 79 75
E-post: pernilla.ingvald@trollhattan.se 

Centrum, Hjortmossen, Karlstorp, Kronogården, Skoftebyn, Sylte, Sjuntorp, Upphärad

Kristina Lilja
Telefon: 0520 – 49 77 97
E-post: kristina.lilja@trollhattan.se 

Telefontid handläggare

Mellan den 1 september och den 31 oktober kommer Biståndsenhetens handläggare inte ha någon telefontid. Istället nås Biståndsenheten via Trollhättans Stads växel på 0520 – 49 50 00 under vardagar mellan klockan 09.30–12.00 och 13.00–15.00​.

Handläggare bostadsanpassningsbidrag

Hela Trollhättans Stad

Sara Brandt
Telefon: 0520 – 49 79 36
E-post: sara.brandt@trollhattan.se 

Senast granskad 2020-04-20 av jonathan.hjort@trollhattan.se