Kontaktuppgifter biståndshandläggare

Här hittar du kontaktuppgifter till handläggare på biståndsenheten. Handläggarna nås säkrast under angiven telefontid.

Person
Biståndshandläggare Biståndsenheten 0520-49 50 00 (växel)
Enhet Omsorgsförvaltningen Gärdhemsvägen 9 461 83 Trollhättan 0520-49 50 00 Omsorgsförvaltningen

Telefontider biståndshandläggare

  • Måndag–fredag klockan 08.30–09.30

Biståndsenheten nås även via Trollhättans Stads växel på 0520–49 50 00 måndag till fredag klockan 13.00–15.00.

Telefontider biståndshandläggare

  • Måndag–fredag klockan 08.30–09.30

Biståndsenheten nås även via Trollhättans Stads växel på 0520–49 50 00 måndag till fredag klockan 13.00–15.00.

Sylte, Skoftebyn, Lextorp, Centrum, Tingvalla, Sjuntorp, Upphärad, Skogshöjden, Björndalen, Strömslund

Robin Lindholm, biståndshandläggare
Telefon: 0520 – 49 52 04
E-post: robin.lindholm@trollhattan.se 

Kronogården, Hjortmossen Karlstorp, Egna Hem, Sandhem, Norra Björke/Åsaka

Daniel Karlsson, biståndshandläggare
Telefon: 0520 – 49 70 54
E-post: daniel.I.karlsson@trollhattan.se

Telefontider biståndshandläggare

  • Måndag–fredag klockan 08.30–09.30

Biståndsenheten nås även via Trollhättans Stads växel på 0520–49 50 00 måndag till fredag klockan 13.00–15.00.

Personlig assistans

Dag 1 till 15

Erica Håkansson
Telefon: 0520 – 49 58 83
E-post: erica.hakansson@trollhattan.se 

Dag 16 till 31

Malin Nyrén
Telefon: 0520 – 49 78 81
E-post: malin.nyren@trollhattan.se 

Biståndshandläggare LSS, övriga insatser

Hjortmossen, Karlstorp, Sjuntorp, Upphärad, Övriga Kronogården, Björndalen

Helena Ekeroth
Telefon: 0520 – 49 76 92
E-post: helena.ekeroth@trollhattan.se 

Centrum, Egna hem, Sylte, Skoftebyn, Lextorp, Velanda, Strömslund

Telefon: Telefon: 0520 – 49 79 43

Stavre, Sandhem, Halvorstorp, Lantmannavägen, Skogshöjden, Åsaka, Norra Björke

Carin Carlberg
Telefon: 0520 – 49 76 99
E-post: carin.carlberg@trollhattan.se 

Telefontider biståndshandläggare

  • Måndag–fredag klockan 08.30–09.30

Biståndsenheten nås även via Trollhättans Stads växel på 0520–49 50 00 måndag till fredag klockan 13.00–15.00.

Biståndshandläggare för äldre och handikapp

Centrum norr om Torggatan, Tingvalla, Egna hem, Strömkarlen

Rebecca Jonsson
Telefon: 0520 – 49 79 74
E-post: rebecca.jonsson@trollhattan.se 

Karlstorp, Kronogården

Katarina Rytting
Telefon: 0520 – 49 79 37
E-post: katarina.rytting@trollhattan.se 

Sylte, Skoftebyn, Strömslund, Björndalen, Skogshöjden, Källstorp

Ann-Catrine Westerbäck
Telefon: 0520 – 49 79 41
E-post: ann-catrine.westerback@trollhattan.se 

Dannebacken, Halvorstorp, Sandhem, Stavre

Katarina Isbrand
Telefon: 0520 – 49 69 98
E-post: katarina.isbrand@trollhattan.se

Hjortmossen, Centrum söder om Torggatan, Rådjuret

Caroline Falck
Telefon: 0520 – 49 71 58
E-post: caroline.falck@trollhattan.se

Lextorp, Velanda, Sjuntorp, Upphärad, Norra Björke, Åsaka, Lagmansered

Petra Karlsson
Telefon: 0520 – 49 79 82
E-post: petra.karlsson@trollhattan.se 

Telefontider biståndshandläggare

  • Måndag–fredag klockan 08.30–09.30

Biståndsenheten nås även via Trollhättans Stads växel på 0520–49 50 00 måndag till fredag klockan 13.00–15.00.

Biståndshandläggare färdtjänst och riksfärdtjänst

Egna Hem, Stavre, Halvorstorp, Åsaka, Norra Björke Lagmansered, Lextorp, Gärdhem, Strömslund, Björndalen, Skogshöjden

Anna Brask
Telefon: 0520 – 49 79 75
E-post: anna.brask@trollhattan.se 

Centrum, Hjortmossen, Karlstorp, Kronogården, Skoftebyn, Sylte, Sjuntorp, Upphärad

Pernilla Ingvald
Telefon: 0520 – 49 77 97
E-post: pernilla.ingvald@trollhattan.se

Telefontider handläggare

  • Måndag–fredag klockan 08.30–09.30

Biståndsenheten nås även via Trollhättans Stads växel på 0520–49 50 00 måndag till fredag klockan 13.00–15.00.

Handläggare bostadsanpassningsbidrag

Hela Trollhättans Stad

Kristina Lilja
Telefon: 0520 – 49 79 36
E-post: kristina.lilja@trollhattan.se 

Relaterad information

Biståndsenhetens säkra e-brevlåda

Senast granskad 2021-03-03 av jonathan.hjort@trollhattan.se