Mediedagar på MÅG
I tre dagar har eleverna på Medieprogrammet på Magnus Åbergsgymnasiet djupdykt i medievärlden genom Mediedagarna 2010 – en regional satsning på flera nivåer som skall lyfta fram den lokala och regionala mediebranschen.
Det har varit föreläsningar, workshops och träffar med professionellt branschfolk, där eleverna har fått chansen att möta representanter från många olika grenar inom mediebranschen. Syftet är att inspirera eleverna och bredda deras syn på möjligheterna och utmaningarna de står inför.
Bland mycket annat har eleverna kunnat lyssna på fotografen Johan Wedenström som bland annat jobbat med kampanjer för Saab och Ikea, filmaren Mikael Norrman som de senaste tre åren försörjt sig som snowboardfilmare, och filmproducenten Madeleine Ekman.
Under fredagen avslutades mediedagarna med ett föredrag på Hebeteatern där Teo Härén talar om kreativitet.
Bildtext: Johan Wedenström berättar om sitt jobb som reklamfotograf för bland annat Saab och Ikea.