Onsdag 23 maj 2012

Här finns jobben!

I Trollhättan finns 30 000 jobb!

Pär Löwenlid dörröppnare till näringslivet i TrollhättanDet är sug kring näringslivet i Trollhättan.

Näringslivschefen Pär Löwenlid är dörröppnare till enskilda företagare och stora multinationella företag.

– Mitt jobb är att stärka varumärket Trollhättan. Ledstjärnan är “Trollhättan - en stolt och innovativ stad med plats för framtiden”, säger Pär.

Näringslivet har olika ben att stå på, men viktigast är inom fordon, flyg, rymd och film. Totalt finns det 3 800 företag, varav 3 600 har färre än 20 anställda.

Trollhättan är navet och största kommunen i Fyrbodal (Trollhättan, Vänersborg, Bohuslän och Dalsland). Inte minst när det gäller jobben. Här finns 30 000 arbetstillfällen, vilket är mycket för en kommun av Trollhättans storlek – och tyder på en väldigt stor inpendling.

I dag pendlar 11 000 in och 6 000 ut varje dag – ett netto på 5 000 inpendlare. Exempelvis jobbar var tredje Vänersborgare i Trollhättan. Många från övriga grannkommunerna, Uddevalla, Lilla Edet, Grästorp samt Dalsland arbetspendlar också till Trollhättan.

 


Kontakta oss

Trollhättans Stad

Tel: 0520-49 50 00

Stadshuset
Gärdhemsvägen 9 
461 83 Trollhättan 


Läs mer